“Moje konto na Facebooku zostało zhakowane.” “Jak odzyskać konto na Facebooku?” To jedne z popularniejszych fraz dotyczących Facebooka, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google. Potwierdzenie przysłowia “Polak mądry po szkodzie”? Wiele do myślenia na ten temat dał mi przygotowany jakiś czas temu poradnik: Jak skontaktować się z obsługą Facebooka?. Przed jego napisaniem nie przypuszczałem, że obnaży tak wiele błędów, które popełnia liczne grono użytkowników Facebooka, a których w prosty sposób można uniknąć.

Mam Twoje zdjęcia! Zobacz na stronie…

O nie! Co za zaskoczenie! Czy ktoś zrobił mi zdjęcie w sytuacji, w której nie chciałem być fotografowany? Muszę to koniecznie sprawdzić. *Klik* = błąd.

Zdarzyło się Ci się otrzymać podobną wiadomość? Jak zareagowałeś? A może wiadomość nie dotyczyła bezpośrednio Ciebie, ale była fantastyczną okazją, obok której nie można przejść obojętnie?

Cudownie! Akurat miałam wyskoczyć do Rossmanna, a tu taka okazja! Wiadomość od znajomego, a w niej moje imię – to na pewno nie automat. A do tego, skąd automat miałby wiedzieć, że mieszczę się w przedziale 25-45 lat. Jeszcze ta radosna emotka na początku. Niestety…

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Wysyłane linki, które przekierowują do niebezpiecznych witryn, nie wzbudzają swoją formą naszych podejrzeń. Automatyzacja komunikacji tak bardzo rozwinęła się w ciągu ostatnich kilku lat, że tego typu wiadomości projektowane są z założeniem wzbudzenia zaufania odbiorcy. Wyglądają bardzo autentycznie, a wiarygodności dodaje im to, że wysłał je nasz znajomy. Dla pewności – nie klikaj w linki z wiadomości.

Czasem zdarzy się tak, że czekamy, aż znajomy nam coś wyśle – np. link do pobrania zdjęć. Na co warto zwrócić uwagę przed kliknięciem:

  • czy link do strony wskazuje na szyfrowanie, czyli czy przed nazwą domeny pojawia się protokół https://, a nie http://?
  • czy nazwy w adresie są użyte prawidłowo – jak w jednym z przykładów powyżej “rossmanny”, zamiast “rossmann”?

Przezorny zawsze ubezpieczony

Dwa słowa – uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jedna z najskuteczniejszych metod obrony przed utratą dostępu do konta. Niestety ignorowana często do momentu, aż niczego nieświadomy użytkownik stanie się ofiarą.

Jak to działa? Nawet jeśli ktoś zdobędzie Twoje dane dostępowe do konta, to przy logowaniu z nowej przeglądarki po wpisaniu loginu i hasła, zostanie dodatkowo poproszony o wpisanie kodu otrzymanego np. poprzez SMS.

Aby aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku należy:

  • Przejść do ustawień konta
  • Przejść do zakładki “Bezpieczeństwo i logowanie”
  • W sekcji Uwierzytelnianie dwuskładnikowe włączyć zabezpieczenie np. metodą wiadomości tekstowej (SMS)

Konto na Facebooku zostało zhakowane

Podejrzewasz, że dostęp do Twojego konta mógł uzyskać ktoś niepożądany? Zapomniałeś się wylogować na komputerze w bibliotece lub sprzedałeś telefon bez wylogowania z Messengera. Poniższa checklista może przydać się w tym przypadku:

  • Zmień hasło na swojego maila i na Facebooka. Pamiętaj, aby w haśle wykorzystać małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. Możesz także zmienić maila, którym logujesz się do FB.
  • Wejdź w ustawienia>Bezpieczeństwo i logowanie>Miejsce logowania>Zobacz więcej>Kliknij “Wyloguj się ze wszystkich sesji”. Spowoduje to wylogowanie Twojego konta na każdym możliwym urządzeniu, na którym jesteś aktualnie zalogowany.
  • Jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś, włącz wspomniane wyżej Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Ja tego nie dodawałem, ja tego nie wysyłałem

Często okazuje się, że pomimo zmiany dostępów na naszej osi czasu pojawiają się posty, których nie jesteśmy autorami. W takiej sytuacji warto ponownie udać się do ustawień konta na Facebooku. Tym razem jednak klikamy w Aplikacje i witryny. Lista obrazuje nam, komu udostępniliśmy uprawnienia do naszego konta, w tym m.in. możliwość publikowania postów w naszym imieniu. Możemy teraz usunąć ewentualne złośliwe oprogramowanie.

Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku jednej sekcji niżej – Gry błyskawiczne. Tam również możemy odebrać uprawnienia wybranym grom.

Kolejna sekcja to Integracje biznesowe, czyli aplikacje i usługi, w których logowano się przy użyciu Facebooka. Mogą one otrzymywać informacje, które wybrano w celu udostępniania im, a także zarządzać funkcjami dla Twoich zasobów firmowych na Facebooku. Takie aplikacje mogą m.in. Zarządzać firmą, zarządzać stronami – w tym publikować posty na tych stronach. Tam też warto sprawdzić, czy wszystko gra.

Zdrowy rozsądek to podstawa!

Codziennie dostaję po kilka wiadomości – czy to drogą mailową, czy poprzez prywatne wiadomości na Facebooku – dotyczących pomocy przy utraconym koncie. Przeraża mnie fakt, że pojawiają się w nich pytania w stylu: “Czy jeśli podam Panu mój login i hasło, to pomoże mi Pan z X?” lub “Czy jest Pan współwłaścicielem Facebooka?”. Obrazuje to, jak szeroki jest problem braku świadomości bezpieczeństwa w sieci, w tym ochrony naszych danych osobowych. Wydaje mi się jednak, że wpis o bezpieczeństwie przyda się nie tylko takim osobom. Mam nadzieję, że przypomni on także tym nieco bardziej zaawansowanym, ale wiecznie odkładającym zabezpieczenie kont, że nie ma na co dłużej czekać.

Być może we wpisie nie wymieniłem wszystkich metod zabezpieczenia. Może sam niektórych nie znam. Mimo to mam wielką nadzieję, że niektórym z czytających wykorzystanie zawartych tu wskazówek pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i hasło “moje konto na Facebooku zostało zhakowane”, będzie wyszukiwanie nieco rzadziej.

Tylko włączcie w końcu to uwierzytelnianie i dajcie znać w komentarzu, że to zrobiliście!! 🙂

Do następnego!

Patryk Ciechanowski

Patryk Ciechanowski

Twórca wszystkiego, co spoko - Spoko Marketingu, Spoko Cafe, SpokoKawa.pl :) Od wielu lat zajmuje się marketingiem internetowym oraz przedsiębiorczością. Jest także kierownikiem Zakładu Nowych Mediów w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku, w ramach którego działa kierunek Nowe media i e-bizbes. Nie znosi, gdy ktoś oceniając projekt mówi „wydaje mi się”, ponieważ jego zdaniem wszystko powinno być zmierzone i policzone, aby na tej podstawie wyciągnąć właściwe wnioski.

Przydałby Ci się dobry content na stronę?

Skontaktuj się z nami!